Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
04 Aralık 2016 - Pazar 01:54 Bu haber 1203 kez okundu
 
Başkurdistan Muhtar Cumhuriyeti
TÜRK YURTLARI Haberi


Rusya’ya bağlıdır.
Yüzölçümü: 143.600km2
Nüfusu: 3.944.000
Başkenti: Ufa

Rusya Federasyonu’na bağlı federe cumhuriyettir. 11 Ekim 1991 tarihinde özerkliğine kavuşmuştur. Başkurtların dili Tatarca’ya yakın olup Türk dilinin Kıpçak Bulgar alt grubunu oluşturur.

Coğrafi Konum

Başkurdistan Muhtar Cumhuriyeti, Güney Urallardan batıya doğru Belaya ve Kama nehirlerine kadar uzanır. Güney Urallar’ın en yüksek doruğu olan Yamantau Dağı’ndan batıya ve güneye doğru gidildikçe, yükseklik azalır. Ormanlarla kaplı dağlar yerlerini, genellikle yaprak döken ağaçlardan oluşan yeşilliklerle bezeli bir bozkıra ve Belaya ırmağının geçtiği ovalara bırakır.

Tarih

1552’de Kazan Hanlığı’nın yıkılmasından sonra her iki Türk boyu (Tatar-Başkurt) Ruslara karşı birlikte ayaklanmış ancak, 18. yy’ın sonlarında Rus egemenliğine girmek zorunda kalmışlardır. Dört asırlık bir devrede birlikte yaşayan Tatarlarla Başkurtlar birbirleriyle tamamen kaynaşmışlardır. Nitekim Kazan şehrindeki medreselerle, Başkurt ülkesindeki Orenburg, Kargah, Ufa, Troyskiy, İsterlibaş v.b. şehir ve kasabalardaki medreseler arasında eğitim ve öğretim usulleri bakımından hiçbir fark yoktu. Öğretim elemanları arasında Kazanlılar bulunduğu gibi bir çok Başkurt da bulunuyordu. Hiçbir zaman ayrılık ve yadırgama olmamıştır

Kaynak: (Millibilinç) - Milli Bilinç Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Ankara
Sıcak
Güncelleme: 07.07.2020
Bugün
20° - 35°
Çarşamba
21° - 35°
Perşembe
21° - 32°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı