301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 10:39 Bu haber 511 kez okundu
 
EBU ZER GİFARİ
“En büyük ibadet, dürüst yaşamaktır.” (Hayri YILDIRIM)
MAKALE/YAZI Haberi


Sosyal medyadan sürekli takip ettiğim bazı isimler var. Bunlardan birisi de Avukat-Yazar Hayri YILDIRIM’dır. Türkçü, Türk Milliyetçisi bir kafa yapısına sahip olması ve yazarlık yönünden ziyade, öğretici yönü ve uyarıcı, uyandırıcı tespitleri sebebiyle “Hayri hoca” ilgimi çeken nadir insanlardan biri. Hele hele körü körüne bağlılık, partizanlık ve fanatikliğe karşı cephe açmış olması beni ona yaklaştıran önemli sebeplerden. Çünkü, bunlara karşı bir cephe de ben açmış durumdayım.

Neyse…

 

Takibe aldığım Hayri hoca bilhassa son 6 aydır “Ebu Zer” ismini yazılarından hiç eksik etmiyor ve Ebu Zer ismiyle beraber insanlara uyarı yapıyor. Ne zaman insanların üstüne basılarak, haksızlıkla elde edilmiş bir işten bahsetse, hemen ardına “Ebu Zer kulakların çınlasın!” diye de ekliyor. Kimdir bu Ebu Zer? Bu kadar kayda değer ne yapmıştı da, Hayri hoca bize bu isim üstünden bir şeyler anlatmaya çalışıyor?

 

Tabi Hayri hocanın takribî 6 aydır dilinden düşürmediği, yazılarından eksik etmediği Ebu Zer’i şahsım da hemen hemen 1 aydır araştırıyorum. Ebu Zer ile alakalı yazılanların bir kısmı Ebu Zer’in karşı çıktığı düzeni sansürlemek maksadıyla siyaset taslarken, bir kısmı da gerçekleri gün yüzüne sunuyor. Yazdığım yazının sonunda sorduğum sorunun bir başka şeklini Hayri hoca da sormuştu. İşte ben o sorunun peşine düştüm ve konu çok ilgimi çekti. O kadar ki, konu hakkında malumat edinir edinmez bunu insanlarla paylaşmaya başladım. Mübalağasız 1 haftada bu konuyu aktardığım insan sayısı 20’yi geçmiştir.

 

Ebu Zer Gifari…

Annesi Melil, babası Gifr (Gifar) kabilesinden gibi konulara girmeyeceğim.
Lafı evelemeden, gevelemeden meseleye yöneleceğim.

 

Yaptığım araştırmaların hülasası bana şu bilgileri gösterdi:

 

Ebu Zer, öncelikle Muhammed Aleyhisselam’ın çok yakın arkadaşlarından ve ailecek görüştüğü isimlerin başında geliyor. Hatta o kadar ki, Peygamber’i ve İslâm’ı ilk tasdik eden dört isim arasında.

Ebu Zer’in; “Ben, Resulullah’ın yanına giderek ona şöyle diyen dördüncü kişiyim. ‘Sana selam olsun ey Allah’ın Resulü! Ben şahidim ki, Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şahidim ki Muhammed O’nun kulu ve elçisidir’ dedim, Resulullah’ın yüzü tebessüm etti ve çok mutlu oldu” dediği bilgisi karşımıza çıkanlar arasında.   

 

Muhammed Aleyhisselam ondan bahsederken, “Ebu Zer’den daha doğru ve düzgün sözlü bir kimseyi, ne yeryüzü barındırmış ve ne de gök kubbe gölgelemiştir” diyor.

Bir diğer bilgiye göre, Ebu Zer; mensubu olduğu kabilenin inancına ve hayat tarzına da muhalif, putperestliği sert bir şekilde reddeden,  Hazreti Muhammed peygamberliğini ilân etmezden 3-4 sene kadar önce tek Tanrı olduğuna imân etmiş de bir isim.

 

Ebu Zer, Hazreti Ali’yi çok seviyor. Bunun belki de en temel sebeplerinden birisi , Müslüman olmazdan az evvel Hazreti Ali ile beraber Peygamber’in huzuruna çıkmış olması. Yani o ilk karşılaşmaya vesile olan kişinin Hazreti Ali olması.

 

Peygamber’in vefatı sonrası halifeliğin Hazreti Ali’nin hakkı olduğunu yüksek sesle dile getiren, fakat ilk halife Ebu Bekir başa gelince “gönlüm Ali’den yanadır, ama sen de Peygamberin sırdaşısın” diyerek onun başkanlığına muhalefet etmeyen bir Ebu Zer.

İkinci halife Ömer’e de, Ebu Bekir’de olduğu gibi muhalifliğine dair pek bir bilgi yok.

Fakat üçüncü Halife Osman zamanında yaşanan gelişmeler sonrası Ebu Zer’in, Halife Osman yönetimine karşı çok sert eleştirileri söz konusu. Ve elbette bu sert, önü alınamaz eleştirilerinin karşılığı olarak da önce Şam’a, daha sonra da Rebeze’ye sürgünü…

 

Hayri hocanın bizi ikaz ettiği meseleyi araştırdım. Karşıma Halife Osman haricinde, Muaviye de çıktı.

İslâm, ilk iki halifeden sonra biraz daha insanlar arasında yayılıp maddi olarak da kuvvet bulunca, Halife Osman döneminde bu maddi imkânlar şatafata ve bazı insanlara iltimasa kaçınca Ebu Zer hepsinin karşısına dikiliyor. Şatafat, müsriflik ve ayrımcılık olarak gördüğü her şeyden dolayı Halife Osman ve yönetimini çok sert bir dille tenkit ediyor.

 

Ebu Zer Gifari; Halife Osman’ın devlet malını bir takım isimler arasında pay ettiği, onlara iltimas geçtiği, şatafata göz yumduğu yönünde itirazlarda bulunur ve “İbn-i Ebi’l-Hadid”in naklettiğine göre Halife Osman tarafından Şam’a sürgüne gönderilir. 

İbn-i Ebi’l-Hadid: “sokaklarda alenen yüksek sesle itirazını dile getirdi, sonunda bu durum onun Şam’a sürgün edilmesine yol açtı.”

 

İlerleyen süreçte Ebu Zer yine Halife Osman ve yönetimine karşı muhalefetine devam etti.

Ebu Zer’in; peygamberin arkadaşı olması, ilk dört Müslümandan  biri olarak bilinmesi, peygamberin onun hakkındaki övücü sözleri, sözünü kimseden esirgememesi, kendisine “susması için” gönderilen 300 dinarı reddetmesi, yine bir oyun icabı kendisine gönderilen 1000 dinarın hepsini halka dağıtması, halkın içinde alenen şatafatı eleştirmesi gittiği her yerde onun heyecanla karşılanmasına sebep oluyor. Bu durum halife ve yönetimindekilere karşı halkın kötü his beslemelerine yol açtı. Medine’den çıkarılarak, Şam’a gönderilen Ebu Zer burada da susmamış ve doğru bildiklerini konuşmaktan geri durmamıştır.

 

Öğrendiğimiz kadarıyla Halife Osman yönetiminde, Şam’da vazife yapan Muaviye yeşil bir saray yaptırdı. Bunun üzerine Ebu Zer şu cümleleri kurdu: “ Eğer bu sarayı Allah’ın parası ile(milletin sana emanet parası ile) yaptırdı isen ihanettir, kendi paranla yaptırdıysan israftır.”

İşte bu sert tenkitlerin ardından Muaviye, Ebu Zer’i Halife Osman’a şikayet etti.

Halbuki Halife Osman’ı ve Muaviye’yi uyaran, tenkit eden Ebu Zer Gifari, İslâm’ı ve Muhammed Aleyhisselam’ı savunmak için türlü çilelere maruz kalmış, vefakâr ve cefakâr bir isimdir.

 

Sonra ne mi oldu?

Sonra Ebu Zer’in tenkitlerine ve sert tutumuna dayanamayan Şam Valisi Muaviye, adeta “Ebu Zer’le baş edemiyorum” dercesine Halife Osman’a derhal bir mektup yazarak durumu bildirdi. Halife Osman da bu mektuba ivediklikle cevap vererek Ebu Zer’in Rebeze’ye sürgününe karar veren bir emir verdi.

Ve bu emre göre, Ebu Zer’i uğurlamaya kimse katılmayacaktı. Halifenin hışmından çekinen bir çoğu beklendiği gibi Ebu Zer’i Rebeze Çölü’ne yolcu etmeye gelemediler. Hazreti Ali ve oğulları Hasan, Hüseyin, Ammar B. Yasir ve Akil B. Talib müstesna. Onlar uğurlamaya katıldıkları gibi, Rebeze’ye gönderilen Ebu Zer’e sahip çıkmış ve sert tartışmalara girmekten çekinmemişlerdir.

 

Ebu Zer’in ailesi de daha sonra Rebeze’ye gönderildi. Hatta bir rivayete göre çocuğu Rebeze’nin ağır şartlarında öldü. Ebu Zer 652 senesinde Rebeze’de yokluk ve yalnızlık içinde vefat etti. Cenazesini oradan geçen bir kafilenin kaldırdığı ve cenaze namazını o kafileden bir sahabenin kıldırdığı rivayet olunur.

Ebu Zer Gifari; Muhammed Aleyhisselam’ın sohbetlerinden birinde kendisinin de içinde bulunduğu topluluğa bakarak “sizlerden biri yalnızlık içinde ölecek” dediğini ve işte o kişinin de kendisi olduğunu ifade etmiştir.

Onun vefatından 3 sene kadar sonra isyân çıktı… (Teferruata girmiyor, konuyu burada bağlıyorum).

 

Ne kadar işin hülasasını aktarmaya gayret etsek de, konuyu sağlıklı aktarabilmek açısından yazı maalesef biraz uzadı.

İşte tam da bu noktada, Hayri hoca gibi biz de soruyoruz:

-Ebu Zer’in tavrı, tutumu ortada, Şam Valisi Muaviye ve Halife Osman’ın tavrı, tutumu da ortada.

Peki bu konuda taraf olmak icap etse, eli güçlü olan Halife Osman’dan ve onla beraber hareket eden Muaviye’den mi taraf olacağız; yoksa inandığı doğruları söylemekten asla geri durmayan  Ebu Zer’den taraf mı?..

Osman halife diye haklı mı?

Muaviye vali diye haklı mı?

Yoksa ahali arasında “malgöz olmayan Ebu Zer geldi” cümleleriyle karşılanan peygamberin yakın arkadaşlarından Ebu Zer haksız mı?

Bunu Müslümanların kendilerine galiba sorması gerekiyor.

“Bizi ilgilendirmiyor” diyemeyiz, gayet tabi bizi ilgilendiriyor.

 

Ruhun şad olsun Ebu Zer El Gifari.

 

Ülkü ve duayla.

 

Serhat KAHRAMAN / 22.05.2019

Kaynak: (Millibilinç) - Milli Bilinç Editör: İlteriş
 
Etiketler: EBU, ZER, GİFARİ,
Yorumlar
Ankara
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 24.11.2020
Bugün
-2° - 10°
Çarşamba
-3° - 10°
Perşembe
-1° -
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı