Yazı Detayı
29 Mayıs 2017 - Pazartesi 03:10 Bu yazı 884 kez okundu
 
MİLLÎ MUKADDESATLAR HUSUSU
Serhat KAHRAMAN
http://millibilinc.com/sayfa-site-iletisim-3.html
 
 

Millî ruh ve millî kin ile yoğrulmuş bir milletin ruhsuzlaşması mümkün olmadığı gibi, millî refleksinin de son derece güçlü olduğu şüphe götürmez bir hakikattir. Çünkü, bu milletin “millî mukaddesatlar” adını verdiği kıymetleri ve bu kıymetleri düşmana karşı korumak için geliştirdiği bir savunma mekânizması daima mevcuttur.

Millî ruh ile yetişmesi gereken bir millî kin, bir milleti millet yapan en önemli unsurlardan birisidir. Bunu yitirdiğiniz anda benliğinizi kaybetmiş olursunuz…

Kendisine, kendisinden olana, canından, kanından olana yapılan katliamı unutan; bünyesini gelecekte kendisine sövecek olan torunlarına hazırlasın! Şayet hayatta kalır veya hayatını idame ettirebilirse tabi…

Millî mukaddesatlara gerekli önem ve kıymeti vermemiş bir milletin; her evine, her gün bir ateş düşse onu yine de uyandırmak, kendisini savunmasını beklemek hiç mümkün değildir.

Millî mukaddesatlara gerekli önem ve kıymeti vermeyen, millî ruha sahip olmadığı gibi “millî kin nedir, ne demektir?” bunlardan da bihaberdir. İşte bu sebeplerden onun her gün evine ateş düşse de, onda onu daima uyanık tutacak olan bir millî ruh olmadığı için, tehdit ve tehlikelere karşı ondan bir millî refleks de bekleyemezsin… O kendisine yöneltilmiş bütün tehditlere karşı savunmasızdır!

Peki bu millî mukaddesatlar nedir, nelerdir?

Millî mukaddesatlar; maziden atiye, yani geçmişten geleceğe uzanan yolda bizi biz yapan, olmazsa olmazımız diyebileceğimiz her şeydir. Bunlar; hürriyetimizin simgesi bayrak (Şanlı Türk Bayrağı), milletimizin kurduğu devlet (Türkiye Cumhuriyeti), devletin kurucusu olan milletin dili (Güzel Türkçe), milletimizin mensubu olmakla şeref duyduğu ve yüzyıllarca onun adını cihana yaydığı, yaymaya devam ettiği din (İslâmiyet) ve sair… Bunların bütünü millî mukaddesatlar içinde yer alırlar ve bunlara karşı yönelmiş her türlü tehlike bir millî refleks ile derhal karşılık bulmak mecburiyetindedir.

Millî mukaddesatlar hususunun; şakaya malzeme edilecek bir tarafı asla olamayacağı gibi, onun huzurunda ciddi olmak millî bilincin de bir gereğidir! Onu şakaya malzeme etme cüretinde bulunan, onun huzurunda ciddiyetsiz bir duruş sergileyen, cıvıklık yapan; ya Türk değildir, ya da millî ruh sahibi olmadan “Türk’üm” iddiasında bulunan cahilin birisidir.

Millî mukaddesatların önemi şüphe götürmez bir gerçek olarak karşımızda dururken, hususa milletimizin her bir ferdi tarafından kaygısız kalınmayacağını ümid ediyor; siz kıymetli okuyucularımızın, söylenmesi gerekenlerin biraz özeti niteliğindeki yazımızdan sonra da “millî mukaddesatlar” hususunda hassas davranacağınızı, gereğini de en güzel şekilde yapacağınızı biliyorum.

Unutmayın! Türk’ün lügatinde “ümid, ümidvarlık” vardır, “ümidsizlik” diye bir kelime yoktur! Daima, ümidvar olmanız dileklerimle…

Ülkü ve duayla kalın.

Tanrı, Türk’ü ve Türk yurtlarını korusun.

Serhat KAHRAMAN / 30 Ekim 2014

________

Not: "İnsanlar mizah ve şaka yapabilirler. Fakat, bazı konular vardır ki, onlar asla şakaya gelmez! Orada ciddi olmak insanlık borcudur. Bayrakla alay edemezsin. Millî tarihle eğlenemezsin. Kur’an’ı mizah konusu yapamazsın. Aile namusunu hiçe sayamazsın. Bunlar Milli Mukaddesatlardandır. Millî Mukaddesatı olmayan millet, millet değil hayvan sürüsüdür!" (Hüseyin Nihâl ATSIZ)

 
Etiketler: MİLLÎ, MUKADDESATLAR, HUSUSU
Yorumlar
Ankara
Az Bulutlu
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
16° - 30°
Salı
16° - 32°
Çarşamba
16° - 29°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı