301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 15:41 Bu yazı 449 kez okundu
 
PEKİ BENİM GELECEĞİM NE OLACAK ?
Veli AKDOĞAN
 
 

Bu haberleri son yıllarda ve günlerde pek çok kez görmüş olmalısınız ancak ben gene de belirtmek istiyorum:

Deniz Eren Demir adlı öğretmen adayı girdiği KPSS'de 88.295 puan alarak fizik öğretmenliği alanında Türkiye birincisi oldu. Öğretmen olmak için KPSS'den sonra mülakata giren Demir, 54 puan alarak elendi. Demir “Tüm soruları bilmeme rağmen neden elendim, hiç bilmiyorum” yorumunu yaptı.

Abbas Güçlü'nün sosyal medya hesabından yazdığı bir mesaj Türkiye'de sınavlardaki liyakat tartışmasını yeniden gündeme taşıdı. Güçlü, KPSS'de üçüncü olan adayın mülakatta 55 puan alarak elendiğini aktardı. 

Yavuz Çiçek: Mülakat varsa liyakat yoktur. Hiçbir gerekçe gösterilmeden baraj altı bırakılara elenebilirsiniz.Branşımda 450. oldum 1095 kişi alındı. Mülakatta 54 puan verilerek elendim.

Hatta kendimden de örnekler verebilirim...Bakınız:

2011 ve 2012 yıllarında üç defa olmak üzere Astsubaylık alımlarına başvurdum.Bir sınavın tüm aşamalarını geçip sözlü mülakatta elendim. Diğer iki başvurumda ise ilk aşamalarda saf dışı bırakıldım. Sonrasında 2016-2017 yıllarında önce Adalet Bakanlığının açmış olduğu Katiplik mülakatının uygulama aşamasından geçip sözlü mülakatında elendim. 2017 yılında İçişleri Bakanlığının açmış olduğu Dış Kaynaktan Sözleşmeli Jandarma Subay alımında gene ilk aşamayı geçip (sağlık,spor) sözlü mülakat kısmında elendim. Hem de bütün sorulara doğru yanıt vererek ve gayet olumlu bir ortamda bu mülakatın yapılmasına rağmen elendim. 

Ancak şu an öğretmenim fakat ataması yapılmayan özel kurumlarda kendine haftada birkaç saat daha fazla ders saati ayarlamaya çalışan bir öğretmen.

Bu ve bunun gibi olayları eminim ki ben ve birçok öğretmen arkadaşım da yaşamıştır. Peki ülkede neden liyakate göre devlet kadrolarına insanlar yerleşemiyor ? Neden üst tabakada bir tanıdığı olan, araya adam koyma işini iyi beceren birileri bu devlet kadrolarını ele geçiriyor ? 

Hele ki öğretmenlik mülakatlarında son iki seneyi hariç tutarsak ki fakat son iki seneye de değineceğim, değinmem gerek çünkü...

Bu mülakat olayı bilindiği gibi 15 Temmuz hain fetö kalkışmasından sonra devlette kendine iş bulma arayışı içerisinde olan kişilerin güvenlik soruşturması yapılarak herhangi bir örgüt ya da yapılanmaya üye olup olmadıklarının araştırılması için getirildi.Amacı çok güzel fakat kendisi hiçbir örgüte, cemaate ya da bir sivil toplum kuruluşuna bile üye olmayan memur,öğretmen adaylarının mülakatta elenme sebepleri neler ? İnsanlar bu durumun arkasındaki sebepleri gerçekten çok merak ediyorlar.Yahu adam kendi branşında ilk 100'e girmiş.Mülakata giriyor 54 veriliyor ve bırakılıyor. Suçu varsa bu insan çıkıp da feryat etmez hakkım yendi diye. Yani bir cemaate, örgüte üye olur da puanının düşüreleceğini zaten bilir. Ancak bütün aşikarlığı ile hiçbir bağlantısı olmayan insanların bu mülakatlarda harcanmasının nedeni nedir ? O halde neden devletimiz kendine bu kadar eleştiri gelmesine rağmen neden bu kişilere kardeşim sen şu sebepten dolayı bizimle çalışamazsın dememektedir ? 

Geçmişte daha doğrusu şu an mevcut Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk'tan önce görev yapan İsmet Yılmaz şöyle demişti bir röportajda: KPSS'den yüksek puan almak mülakatta düşük puan verilmeyeceği anlamına gelmez. Sayın Yılmaz burada sizler ne kadar çabalasanız da Türkiye 1.si dahi olsanız mülakatta elenebilirsiniz diyor. Tamam suçu olanı, cemaat bağlantısı, örgüt bağlantısı olanları eleyin fakat daha önceden de belirttiğim gibi bu bağlantıları olmayan ve hakkını aramaya çalışıp ses çıkaran insanlar neden görmezden geliniyor ve dava yolları bile tıkanıyor ? 

Yeni Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk göreve geldiğinde bu mülakat işi artık rayına oturmaya başladı. Yani mülakatlarda düşük puan verilip elenme (tabi suç ve bağlantısı yoksa) işi bir nebze de olsa düzeltilmeye çalışıldı. Mesela puanları yuvarlama olayı getirildi. Yani bir kişinin mülakat puanı KPSS'de almış olduğu puana yuvarlanacak denildi. Gerçekten insanlarda bir umut ışığı doğurdu Sayın Bakan. Ve buna tepkiler yani olumlu tepkiler öğretmen adaylarından gelmeye ve Ziya Selçuk'u gerçekten sevilen bir bakan olmaya sevk etti diyebiliriz. Fakat bu gibi önlemler alınmasına rağmen Sayın Bakan'a ve mülakat komisyonları ile ilgilenen departmana iletmek isterim ki: Hala neden haksız yere insanların mülakat puanları düşürülmekte ve umutları yerle yeksan edilmekte ? Günümüzde ataması en zor branşlardan öğretmenlik okuyanlar ve derece yapanların puanları ile neden oynanmakta. Sayın Bakan 4-5 gün önce bir açıklama yaptı ve dedi ki: Bir kişiyle ilgili bir resmi doküman varsa, bu kişinin KPSS'si ikincil vaziyette kalıyor" dedi. Öğretmen adaylarının ailelerinin de güvenlik soruşturmasına dahil edildiği iddialarına ilişkin ise Selçuk, suçun şahsiliğine dikkat ettiklerini savundu. Peki bu açıklamanıza rağmen Sayın Selçuk bazı öğretmenler hiçbir olumsuz durumları olmamasına rağmen neden mağdur edilmekteler ? Size aktarılan bilgiler ne yönde ? Ve siz o aktarılan hangi bilgilere göre bu değerlendirmeyi yapmaktasınız ? 

Sayın Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk ve Milli Eğitim Bakanlığında bu atama konuları ile ilgili hangi bölüm, kişi ve kişiler varsa bu yazım ile onlardan şunları rica etmekteyim: artık mülakat kalkmıyorsa bu işi gerçekten şeffaf bir şekilde yapılmasını, alanında derece yapmasına ve olumsuz sicili olmamasına rağmen bu kişilerin mağdur edilmemesini rica ediyorum. Siz Sayın şahsınız "Bakan değil gören olacağım" dediniz. Biz de öyle ummaktayız.  Ve son olarak Şubat ataması için 40 bin öğretmen atamasını sizlerden rica ediyoruz. Bu sayı verilsin ki insanlar artık emeklerinin karşılıklarını alabilsinler ve mülakatlar gerçekten adil ve liyakate dayalı bir şekilde , gerçekten güvenilir ve şüphe duyulmayacak bir şekilde yapılsın. Yapılsın ki genç dimağların bu ülkeye ve bu ülkenin geleceğine olan umutları, güvenleri tazelensin; karamsarlığa, umutsuzluğa itilmesinler...Bu atamayı yapın ki ne öğretmenlerimizin psikolojileri bozulsun ne de geleceğin teminatı öğrencilerimiz alakasız üniversite mezunu kişilerin ellerine emanet edilsin...

Saygılarımla 12.02.2019 VELİ AKDOĞAN/ Ataması yapılmamış Sosyal Bilgiler Öğretmeni

 

 

 
Etiketler: PEKİ, BENİM, GELECEĞİM, NE, OLACAK, ?, ,
Yorumlar
Ankara
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 22.07.2019
Bugün
15° - 29°
Salı
14° - 29°
Çarşamba
15° - 28°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı