Yazı Detayı
13 Haziran 2017 - Salı 02:43 Bu yazı 990 kez okundu
 
ÜMİDVARLIK
Serhat KAHRAMAN
http://millibilinc.com/sayfa-site-iletisim-3.html
 
 

Ümidvarlık, şüphesiz yeryüzünün en önemli mefhumlarından birisi.

Muhteviyatıyla öyle cevval, öyle heybetli duruyor ki, ona kaygısız kalmak mümkün değil. Ümidvarlık, hayatın olmazsa olmazlarından.

Arı ve duru bir su gibi. Susuzluktan kıvrandığın en zor anlarda susuzluğunu gideren, bir başka deyişle ümidlerin en tükendiği anda seni tutup ayağa kaldıran müthiş bir kuvvet.

Millet olarak bu kuvvetin farkında olmalıyız, olmak mecburiyetindeyiz. Ki Millî Tarihimiz de bunu emretmekte, bize haykırmaktadır. En sancılı dönemlerden kurtuluşumuz, hürriyet ile kucaklaşmamız hep ümidvarlığımız ile alakalıdır.

Ümidvarlığı muhafaza etmek, günümüz Türkiye’sinde çok kolay olmasa da, imkânsız değil. Gerekli mi? Gerekli. Zaruri mi? Bence zaruri. Onun için yazımın girizgahında “olmazsa olmaz” diye yazdım.

Ümidvarlık aslında “bir davanın takipçisi” olanlarca bizzat yaşanan bir gerçek olarak da karşımıza çıkıyor. Şartlar ne kadar kötü olursa olsun onlar asla yılmıyor, yıkılmıyor, tükenmiyorlar. Çünkü, ümidvarlık; mübariz(mücadeleci) bir ruhu da beraberin de getiriyor.

İnatlaşma yok! Orada inanç var. Ümidvarlığın olduğu yerde inatlaşma olamaz. Ümidvarlıkta bilinçli bir savunma, bilinçli bir mücadele durumu söz konusu; halbuki inatlaşmada bir üstünkörülük, bir işine gelmeme durumundan kaynaklanan karşı hamle, genel olarak bir bilinçli durum söz konusu değildir. (“Genel olarak” diyorum, çünkü; küçük bir ihtimal de olsa istisnai durumlar karşımıza çıkabilir…)

Her şeye ve herkese rağmen ümitvar olmayı başarabilenlere ne mutlu.

Tanrı, Türk'ü korusun.

Serhat KAHRAMAN / 11.07.2014

 
Etiketler: ÜMİTVARLIK
Yorumlar
Ankara
Az Bulutlu
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
16° - 30°
Salı
16° - 32°
Çarşamba
16° - 29°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı